O Amarantu

Co je to Amaranth?

• Rostlina, kterou pěstovali již staří Mayové, Aztékové a Inkové, pro něž byla „svatým zrnem“.

• Obsahuje vysoce kvalitní bílkovinu, nutričně podobnou bílkovině masa, stravitelnost dle tabulek FAO vyšší, než bílkovina z mateřského mléka

• Obsahuje vlákninu, která prokazatelně pozitivně ovlivňuje vstřebávání živin z potravy, zlepšuje peristaltiku střev a preventivně působí proti zácpě a jejím komplikacím.

• Amarantový olej obsahuje přírodní látku skvalen, což je prekurzor cholesterolu a zabraňuje jeho ukládání v těle. Unikátní je také obsah nenasycených mastných kyselin a dalších specifických složek jako jsou fytosteroly.

• Obsahuje unikátní škrob, který díky malé velikosti zrn (< 3 mikrony) dobře váže vodu ve výrobku.

Obecně o Amarantu

Rod Amaranthus sp. (čeleď Amaranthaceae) zahrnuje cca 60 druhů, z nichž většina je domovem na americkém kontinentu. Nejvýznamnějšími jsou druhy Amaranthus cruentus, A. caudatus a A. hypochondriacus, které se pěstují pro produkci semen. Některé druhy se pěstují i jako listová zelenina.

Jedná se o jednoleté dvouděložné rostliny, které vytvářejí hluboko pronikající kořen. Stonek je více či méně větvený a jeho výška se pohybuje od 1 do 3 m. Některé druhy mají terminální květenství, u některých vyrůstá květenství v paždí listů. Plodem je nažka čočkovitého tvaru o průměru 1-2 mm. Jedna rostlina dokáže vyprodukovat až 500 tisíc semen.

Historie amarantu

Podle archeologických nálezů byl amarant pěstován před 7 tis. lety veStřední Americe. Jako první ho pěstovali Mayové, později i Inkové a Aztékové, ale i některé kmeny severoamerických indiánů. Aztékové ho před příchodem španělských dobyvatelů pěstovali, jako nejdůležitější plodinu, hned po kukuřici a fazolích.

maya-amaranto

Amaranth byl pro ně jak plodinou poskytující zrno k obživě, tak rostlinou využívanou přimagických a mystických náboženských rituálech. To byl také jeden z důvodů, proč bylo jeho pěstování Španěly zakázáno. Ačkoliv se pěstování amarantu pod španělskou nadvládou skoro vytratilo, zachovalo se na odlehlejších místech a ve vyšších nadmořských výškách Střední a Jižní Ameriky.

amaranthworld_cz

V 18.století se dostal jako okrasná rostlina přes evropské botanické zahrady až do Asie. V 19.století se již na svazích Himálaje pěstoval jako plodina pro zrno. Kromě Asie došlo k introdukci zrnových forem i do některých oblastí Afriky.

amaranthworld_cz

V současnosti se amaranth pěstuje po celém světě.

Nutriční kvalita Amarantu

Amarantové zrno obsahuje unikátní složení bílkovin, cukrů a tuků. Obsah bílkovin se pohybuje v rozmezí od 12 do 18%, což je vyšší než u pšenice, ale na rozdíl od obilovin neobsahuje lepek. Aminokyselinové složení se vyznačuje vysokým podílem lysinu a sirných aminokyselin methioninu, threoninu a cysteinu. Dále obsahuje velmi malé molekuly škrobu, který je výborný k zahušťování některých past, hořčic a jiných ochucovadel. Obsah tuku se pohybuje v rozmezí od 5 do 9%. Nejvíce jsou zastoupeny nenasycené kyseliny, zejména kyselina linolová.

Nejvýznamnější je ale obsah skvalenu, který může dosáhnout až 8 % v celkovém tuku. Skvalen je přirozená látka živočišného i rostlinného původu. U živočichů se skvalen tvoří v játrech nebo je přijímán potravou. Vzhledem k tomu, že skvalen je meziproduktem biosyntézy cholesterolu, má jeho příjem potravou vliv na hladinu cholesterolu v těle. Skvalen je také důležitou ingrediencí v pleťové kosmetice. V oleji jsou také obsaženy tokotrienoly.

amaranthworld_cz

Zrno je bohaté také na některé minerální látky jako fosfor, vápník, hořčík, zinek atd.
Zeleninové amaranty jsou méně využívané ve výživě, ačkoliv obsahy některých látek jsou srovnatelné nebo dokonce vyšší v porovnání se špenátem. Jsou to zejména vápník, železo a fosfor.

amaranthworld_cz

Využití amarantu

Využití amarantu je mnohostranné. Je využíván jak k přímé konzumaci, tak je součástí mnoha potravinářských výrobků, nachází uplatnění v krmivářství je významnou surovinou pro další průmyslová odvětví. V různých zemích Střední a Jižní Ameriky, Afriky i Asie se amaranth konzumuje také jako čerstvá salátová nebo vařená špenátová zelenina.

Semena amarantu se využívajá jako ingredience do pečiva, chleba, těstovin, snídaňových cereálií, dětské výživy, instantních potravin, nápojů atd. Pro tyto účely se různě upravují suchým mletím, pražením, extruzí, bobtnáním, vařením atd. Mladé listy se využívají jako špenátová zelenina, která má jemnou chuť připomínající špenát nebo mangold.

Chcete se dozvědět o amarantu více? Máte dotazy či nápady? Kontaktujte nás!